Na návštěvě: Baník Doubrava

Po letní pauze pokračujeme v našem seriálu, kde se vydáváme na fotbaly z nejnižších soutěží. Jako sedmnáctá přišla na řadu Doubrava.

Fotbalový klub z Doubravy prožívá momentálně jedno z těch vydařenějších období ve své více než osmdesátileté historii. Místní tým na jaře vybojoval postup do I.B třídy, nedávno se dokonce objevil v přímém přenosu veřejnoprávní televize v utkání v Řepištích, takže zkušené funkcionáře nemohla návštěva Deníku překvapit.

„Vítáme vás. Co si dáte?“ jsou domácí ústy sekretáře klubu Jiřího Lincera ihned pohostinní.

Sedačky z MFK
Dobré vztahy jsou základ. Místní Baník by mohl vyprávět. V květnu pokládali Doubravští ke kraji hrací plochy nové zelené sedačky, které dostali darem od ligového MFK Karviná.
Kromě toho vyrostl vedle správní budovy na místě chátrající dřevěné kůlny nový objekt. „Je to naše nová hospodářská budova, kde je další kabina, dílna a dvě hospodářské komory pro uhlí a další věci, jako lajnovačka hřiště a podobně,“ vysvětluje Lincer.
Místní dobrovolníci na ní pracovali šest měsíců. „Šlo asi o devět set brigádnických hodin,“ doplnil Lincer. V hlavní budově se teď nemusí tísnit před zápasy mužů třeba dorostenci, kteří obstarávají mužům předzápas.
Na dobrovolnosti ostatně závisí veškeré práce v klubu. Hodně v tomto směru odvádí místopředseda Josef Kempný a hlavně ekonom Peter Szabó. „Ta nová budova je prakticky jeho zásluha. Odvádí u nás obrovské penzum práce,“ uznává i předseda Baníku OKD Doubrava Jaroslav Franek.
Ten je jako místní rodák s doubravským fotbalem spjat od svého dětství. „Pohybuji se tady přes pětapadesát let. Je to můj život,“ připouští.
Rád vzpomíná na dobu, kdy jako mladý hrával se staršími spoluhráči. „My hrávali za čokoládu, starší za flašku,“ směje se. A co říká na aktuální situaci klubu? Prožívá teď vydařené období? „Každé období má něco do sebe. V rámci možností se tady snažíme postupně zvelebovat areál i zázemí klubu, abychom sem nalákali mladé,“ objasňuje.
Součástí areálu je například nohejbalové hřiště, které je během léta maximálně vytížené.

Šikmé hřiště
Není tajemstvím, že Doubrava má vinou hornické činnosti poddolované hřiště a je tak na Karvinsku raritou. „Ale třeba v Šilheřovicích je šikmé hřiště taky a to nemají ani poddolované,“ upozorňuje Lincer.
„Nejpěknější trávník je tady od konce dubna do konce září. Jinak je to horší, a proto se také chystáme na kompletní přestavbu hrací plochy,“ vysvětluje.
Dva roky žádala Doubrava přes ministerstvo školství dotaci, kterou ale nedostala ke schválení, takže to letos zkusila přes ministerstvo pro místní rozvoj. Trávník musí jít předělat včetně meliorace půdy.
„My už máme projekt hotový a čekáme jen na schválení té dotace. Máme příslib, že bychom pak dostali peníze v rámci důlních škod od OKD,“ dodává Lincer.
Mimochodem, právě hornická firma byla v posledních letech významným partnerem malého doubravského klubu. Teď už je to hlavně obec Doubrava. „Bez ní bychom se nikam nehnuli," uznává předseda Franek.

Problém? Vylidnění
Právě obec měla ještě v šedesátých letech 5200 obyvatel. Dnes je to 1200. „Padlo tady hodně domů kvůli důlní činnosti. Však taky sedmdesát procent obce je poddolováno,“ informuje Jiří Lincer, který na šachtě sám pracoval. „Ale potěšitelné je, že do místních finských domků se už zase stěhují mladí manželé, tak snad se časem dočkáme rozšíření mládežnické základny,“ přál by si sekretář Baníku.
Doubrava má momentálně žáky a dorostence, ale chtěla by je doplnit o kategorii přípravky. Jenže momentálně není kým.
Divácká návštěvnost na zápasech odpovídá velikosti obce. „Kdysi chodívaly dvě stovky. Dnes jsme rádi za padesát lidí,“ porovnává předseda Franek.
Zato hráčský kolektiv je stmelený. „V zimě se vždy vyráží někam do Beskyd, kde se utuží parta. Dvaadvacet lidí v kádru se na zápasech pravidelně střídá, protože priorita je samozřejmě zaměstnání. Někdy může ten, jindy onen. Ale poslední čtyři roky se hrála špice okresu a na jaře nám konečně vyšel kýžený postup,“ přiblížil Jiří Lincer.
Teď by se Doubrava chtěla v I.B třídě udržet. „Už jsme ji několikrát hráli. Výše jsme se ale nikdy nedostali,“ doplňuje předseda Franek. Částečně proto, že vše je „až“ o penězích, jak sám říká. „Finanční možnosti jsou omezené, ale nestěžujeme si. Prakticky každý klub má s penězi problém, takže to bereme tak, jak to je,“ uzavírá Jaroslav Franek.


ATRAKTIVITA HRY
Při naší návštěvě měla Doubrava smůlu na počasí. Pršelo, a tak při derby s Věřňovicemi se hlavně bojovalo. Hosté potvrdili formu a vyhráli 4:1. Ještě, že Doubrava získala tři body v předchozím televizním duelu v Řepištích. 

CENA VSTUPNÉHO
Také v Doubravě drží s okolními kluby „basu“ a vstupné stanovili na 20 korun. Víc není třeba. 

OBČERSTVENÍ
Karvinská klobáska za lidových 35 korun, hranolky, párek v rohlíku a k tomu další pochutiny v hospodě, která je zároveň i klubovnou. K pití si můžete dát piva Gambrinus či Radegast za 25, birelly nebo nealko. Ochotná obsluha výčepu vám připraví i kafe.

denik.cz

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet čtyři:



OKD, a.s.obec DoubravaNábytek Falco Trade s.r.o.Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovyNadace OKDMoravskoslezský krajČeská unie sportuNárodní sportovní agentura
Webglobe